Poznaj składniki nawilżające w kosmetykach, które zadbają o optymalne nawodnienie twojej skóry.
Wszystkie rodzaje skóry wymagają porządnego nawilżenia o każdej porze roku. Naturalny płaszcz hydrolipidowy łatwo jest naruszyć wieloma czynnikami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Warstwę ochronną naskórka mogą uszkodzić między innymi mróz, klimatyzacja, suche powietrze, promienie słońca, złe nawyki higieny, stres, kiepska dieta czy choroba.
Nawilżające składniki kosmetyków zachowują się jak nici – łatają ubytki w płaszczu hydrolipidowym powstałe wskutek oddziaływania różnych warunków.
Przecież nikt z nas nie lubi chodzić w poszarpanych i podziurawionych ubraniach (no chyba, że jest to Kanye West lub inny celebryta). Dlaczego ma być inaczej ze skórą? 🙂 Warto więc regularnie stosować sprawdzone preparaty, by zawsze mieć gładką i jednolitą cerą. Zatem: jakie substancje mają właściwości nawilżające i które związki znajdujące się w specyfikach sprawią, że Twoja skóra będzie powodem do dumy?
Co to jest NMF?
Naturalny Czynnik Nawilżający (NMF) jest fundamentem naszej skóry, zapewniającym jej właściwe nawilżenie i zdrowy wygląd. To niezbędny zestaw substancji czyniących naskórek elastycznym, gładkim i rozświetlonym, część bariery hydrolipidowej.
Stanowi swojego rodzaju „bank” składników, których nasza skóra potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W kosmetykach NMF jest często używany jako element absorbujący i wiążący wodę w komórkach skóry. Zapewnia jej w ten sposób optymalny poziom nawilżenia nawet przez cały dzień.
Dodatkowo NMF pomaga skórze wchłaniać składniki aktywne z kosmetyków, zapewniając pełniejsze efekty pielęgnacyjne.
Co wchodzi w skład NMF?
Jakie składniki znajdują się w części bariery ochronnej skóry, NMF? To między innymi:
- aminokwasy,
- mocznik,
- mleczany,
- cukry,
- jony pierwiastków,
- kwas piroglutaminowy (PCA),
- kreatyna,
- glikozamina,
- amoniak.
Jak możesz wspierać NMF? Systematycznie nawilżając skórę. Jaki substancje najefektywniej działają?
Substancje nawilżające często używane w kosmetykach
Nawadniających składników występujących w kosmetykach jest wiele. Najpopularniejsze to: mocznik,
- alkohole wielowartościowe,
- ekstrakty roślinne,
- kwas mlekowy i jego pochodne (głównie sole),
- kwas hialuronowy,
- elastyna,
- kolagen,
- aminokwasy,
- poliakrylan sodu,
- PCA,
- białka jedwabiu.
Wybrałam 8 związków wiążących wilgoć często stosowanych w preparatach i pokrótce je opisałam. Sądzę, i mam nadzieję, że pomoże Wam to w znalezieniu dobrego kosmetyku nawilżającego.
Popularne składniki nawilżające stosowane w kosmetykach
GLICEROL (GLICERYNA)
W większości specyfików składnik ten pozyskiwany jest w sposób syntetyczny. Nie wpływa to jednak na jego jakość i działanie (zachowuje się bardzo podobnie, jak ten naturalny otrzymywany z mydlenia tłuszczów). To jedna z silniejszych substancji higroskopijnych, czyli pochłaniających wodę. Wnika w głąb skóry i potrafi nawilżać ją niemal przez dobę. Tym samym poprawia elastyczność i gładkość cery.
Bardzo często jest dodawana do preparatów, w których znajduje się alkohol etylowy – gliceryna łagodzi jego właściwości wysuszające. Jeśli glicerol występuje w zbyt dużym stężeniu w produktach, może działać aknegennie (powodować wypryski i trądzik), a nawet odwadniająco. To związek zdecydowanie lepszy od często stosowanej parafiny, która działa tak naprawdę na wierzchniej warstwie naskórka.
Substancja występuje w kosmetykach pod nazwą Glycerin.
MOCZNIK
Związek ten znajduje się w warstwie rogowej skóry (ok. 1%). Należy do NMF (z ang. Natural Moisturizing Factors), czyli naturalnych czynników nawilżających. Substancja ta powinna być jednak co pewien czas dostarczana poprzez preparaty pielęgnacyjne. Mocznik świetnie wiąże wilgoć oraz usprawnia gojenie ran na naskórku. Częściowo bywa również keratolityczny – złuszcza i pomaga walczyć z niedoskonałościami cery. Działanie mocznika zależne jest od jego stężenia – niskie nawilża i zmiękcza, silne – złuszcza.
Substancja występuje w kosmetykach pod nazwami Urea, Isourea, Carbamide lub Carbonyl Diamide.
GLIKOL PROPYLENOWY
Związek ten z łatwością przenika do głębszych warstw skóry, nawilżając ją. Działa również jak promotor i dostarcza skórze cenne składniki odżywcze znajdujące się razem z nim w kosmetykach. To humektant, czyli hamuje wysychanie preparatu, szczególnie przy ujściu opakowania. Jest to jedna z bezpieczniejszych substancji nawilżających.
Substancja występuje w kosmetykach pod nazwą Propylene Glycol.
Sprawdź też
KWAS HIALURONOWY
Naturalnie występuje w tkance łącznej zwierząt (również ludzi), do preparatów wykorzystuje się jednak ten pozyskiwany z roślinnych kultur. Uważa się, że to substancja najsilniej wiążą wilgoć. Zwie się ją eliksirem młodości, ze względu na działanie przeciwstarzeniowe (głównie za sprawą właściwości nawadniających skórę i wypełniających zmarszczki).
Związek występuje w kosmetykach pod nazwą Hyaluronic Acid lub Hyaluronan.
EKSTRAKT Z ALOESU
Wyciąg pozyskuje się z soku z liści aloesu (Aloe vera, A. Barbadensislub A. Ferox). Więcej informacji o tej substancji znajdziecie w poście 5 najpopularniejszych składników kosmetyków kojących skórę i działających przeciwzapalnie.
EKSTRAKT Z ALG
Wyciągi najczęściej otrzymuje się z rośliny morszczynu pęcherzykowatego (Fucus vesiculosus) – brązowej algi. To źródło mnóstwa witamin, minerałów i polisacharydów. Dzięki nim ekstrakt wykazuje działanie nawilżające. Co ciekawe, stosowany doustnie, przyspiesza spalanie kalorii.
KWAS MLEKOWY
Związek ten dobrze przenika do głębszych warstw skóry. Wykazuje mocne działanie nawilżające, zmiękczające i keratolityczne. Kwas mlekowy (szczególnie L-mlekowy) poprawia produkcję kolagenu i delikatnie spłyca zmarszczki. Wpływa nieco na pH kosmetyku i hamuje jego wysychanie (humektant).
Substancja występuje w preparatach pod nazwą Lactic Acid.
BIAŁKA JEDWABIU – składniki nawilżające skórę
W kosmetykach występują najczęściej jako hydrolizat. Proteiny jedwabiu pozyskuje się z jedwabników. Związki te to głównie fibroina i serycyna. Pierwsza z nich działa na skórze chwilowo, druga – długotrwale. Składniki przyczyniają się do nawilżenia i uelastycznienia cery.
Białka jedwabiu występują w kosmetykach pod nazwą (Hydrolyzed) Silk Protein.
Pozostałe popularne nawilżające substancje aktywne w kosmetykach – lista
Poniższe substancje aktywne potrafią wyraźnie nawilżać skórę, sprawiając, że ta będzie optymalnie miękka i przyjemna w dotyku:
- hydrolizowany kolagen morski (Marine Collagen);
- sorbitol;
- skwalan (Squalane);
- koenzym Q10;
- miód i mleczko pszczele;
- mleczan sodu (INCI Sodium Lactate);
- kwas jabłkowy;
- mucyna (ze śluzu ze ślimaków; Mucin/Snail Secretion Filtrate);
- fucogel;
- wiele olejów roślinnych, m.in. olej z kiełków pszenicy;
- alantoina;
- pantenol;
- ekstrakt z szałwii muszkatołowej (INCI Salvia Sclarea Extract);
- betaina;
- witamina E;
- trehaloza.
Pomocny w pielęgnacji nawilżającej może być ostatnio popularny niacynamid – reguluje nawodnienie skóry, odbudowuje barierę ochronną naskórka i wspiera działanie składników nawilżających.
Pamiętajcie: działanie od zewnątrz, używając sprawdzonych specyfików to jedno. Ważne jest również nawilżanie organizmu od wewnątrz, pijąc wodę (ile – kwestia indywidualna) oraz dobrze się odżywiając (oczywiście nie rezygnując z przyjemności! 🙂 )
Jakich preparatów używacie do nawilżenia skóry, zarówno twarzy, jak i całego ciała (jaki macie rodzaj)? Czy regularnie nawadniacie cerę?
XO Dżo
Artykuł z 13.04.2017 r. – aktualizacja 11.10.2024 r.
Przydatny artykuł!