[dropcap_large]C[/dropcap_large]zas na kolejny olej opisywany w ramach cyklu Cudowne oleje i olejki. Mowa o monoi – tradycyjnej tahitańskiej substancji stosowanej głównie w pielęgnacji. Co warto o niej wiedzieć?
Olej monoi (INCI: Cocos Nucifera Oil, Tiare Flower Extract) wytwarza się poprzez macerację (moczenie) kwiatów i/lub pąków gardenii tahitańskiej (tiare) w tłoczonym na zimno oleju kokosowym. Ten proces trwa około 2 tygodnie. W 1 litrze oleju kokosowego moczy się 15 kwiatów gardenii. W ten sposób do oleju kokosowego trafia wiele składników aktywnych, głównie kwas laurynowy. To on nadaje olejowi monoi tak cenne właściwości.
Substancję tę produkuje się od setek lat. Sama nazwa monoi w języku mieszkańców Polinezji oznacza „perfumowany olej”. Ma on bowiem dość specyficzny zapach, za który odpowiada zawarty w nim salicylan metylu. Ciekawostka: monoi zaczyna się topić już w 22˚C.
GŁÓWNE SKŁADNIKI
Jak wyżej wspomniałam, głównym związkiem tahitańskiego oleju jest kwas laurynowy (40% zawartości). Jest to tłuszcz nasycony, który wykazuje między innymi działanie przeciwbakteryjne. Oprócz niego, w oleju monoi znajdują się również kwasy: kaprylowy, kaprynowy, palmitynowy, oleinowy i linolowy. W składzie tej cennej substancji odkryjemy również polifenole, witaminy K i E oraz minerały.
WŁAŚCIWOŚCI OLEJU MONOI
Jeśli chodzi o pielęgnacje włosów, to świetnie je regeneruje – także suche. Wygładza pasma i „wczepia” się w ich strukturę. Stosowany na skórę głowy może łagodzić jej podrażnienia i wykazywać działanie przeciwłupieżowe. Dodatkowo tworzy na kosmykach cieniutką warstewkę chroniącą je przed promieniami słońca i (szczególnie przydatne latem) słoną wodą.
Bardzo podobnie działa na skórę całego ciała. Podobnie jak włosy, także zabezpiecza naskórek przed światem zewnętrznym, w tym przed detergentami. Doskonale nawilża tkankę skórną, uelastycznia ją, zmiękcza i wygładza. Potrafi także koić podrażnienia i goić niewielkie ranki. Ze względu na silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicznie i antyseptycznie, może być pomocny w pielęgnacji cery trądzikowej. Ma bardzo niski stopień alergenny.
W JAKICH KOSMETYKACH MOŻNA GO ZNALEŹĆ?
Olej monoi jest ostatnio często dodawaną substancją do wielu produktów. Nic dziwnego – wystarczy spojrzeć na długą listę korzystnego działania na skórę i włosy. Niestety w większości drogeryjnych preparatów dojrzymy ten tahitański związek gdzieś na końcu składu INCI. W których kosmetykach znajdziemy olej monoi?
- Termoochronny spray do włosów Farmona Hair Genic Monoi & Thermo
- Żel z olejkiem pod prysznic Lirene Makadamia & Monoi
- Rozświetlający olejek do ciała Yves Rocher
- Olejek do ciała Bielenda Monoi de Tahiti
- Ochronna pomada do ciała z olejem monoi Hagi
- Kremowe masło nawilżające do ciała Vis Plantis
- Balsam do ust Very Berry
Stosowaliście już ten olej? Jakie są Wasze odczucia?
XO Dżo