Jego nazwa brzmi dość egzotycznie i tajemniczo. Na pewno trafiacie na niego w coraz większej liczbie drogerii i sklepów. Olej inca inchi posiada wiele cennych właściwości. Jakich? Przeczytacie o nich w poście.
Substancję tę pozyskuje się z tłoczenia na zimno nasion (orzechów) rośliny Plukenetia volubilis, często określanej jako Sacha Inchi, rosnącej na terenie Peru. Gatunek ten od setek lat uprawiany jest przez rdzennych mieszkańców południowej Ameryki.
Olej inca inchi – główne składniki
Peruwiański olej jest prawdziwą skarbnicą aktywnych składników. W większości (nawet w 92%!) Składa się z drogocennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, między innymi linoleinowego (Omega-3), linolenowego (Omega-6), oleinowego (Omega-9) czy bardzo rzadko występującego w innych roślinach wakcenowego (Omega-7).
Olej inca Inchi to także źródło protein, witamin, głównie E (tokoferol) i A (β-karoten), flawonoidów i innych wartościowych związków. Tak bogata kompozycja czyni go cenną substancją o bardzo szerokim spektrum zastosowania.
Właściwości oleju inca inchi
Temu związkowi można przypisać naprawdę wiele korzystnych własności. Olej inca inchi przede wszystkim działa jako emolient. Nawilża, regeneruje i uelastycznia skórę oraz włosy. Znany jest z właściwości przeciwstarzeniowych, dlatego często można go znaleźć w preparatach przeciwzmarszczkowych i odmładzających.
Zaleca się stosowanie go w czystej postaci przez kobiety w trakcie ciąży i po niej. Olej wzmacnia i ujędrnia tkankę skórną, przez co może pozwolić na uniknięcie pojawienia się niektórych rozstępów lub pomóc je częściowo usunąć. Ta peruwiańska substancja chroni także cerę i włosy przed wpływem promieni UV.
Olej inca inchi czasem wykorzystywany jest podczas leczenia różnych chorób skórnych, jak egzema, łuszczyca czy bielactwo.
Wiele osób poleca go także jako dodatek do żywności (do sałatek czy koktajlów). Przypisuje się mu właściwości antynowotworowe, przeciwzapalne czy regulujące przemianę materii. W końcu to substancja niezwykle bogata w kwasy omega.
W jakich kosmetykach znajdziesz olej inca inchi?
Na sklepowych półkach można znaleźć zarówno 100% nierafinowany olej inca inchi, jak i jego cząstkę umieszczoną w danym preparacie. Obecnie coraz więcej specyfików zawiera ten cenny składnik. W dużym procencie są to produkty dla osób z cerą dojrzałą, lecz nie tylko.
Poniżej znajdziecie zestawienie popularnych kosmetyków, których formuła częściowo lub w dużym stopniu opiera się na omawianym oleju. Większych efektów oczywiście można się spodziewać po stosowaniu tej substancji w czystej postaci, nierafinowanej – w wielu produktach do ciała i włosów jest jej często dosłownie garstka. 😉
- Szampon regenerujący John Frieda Full Repair
- Olejek do twarzy AA Oil Infusion2 50+
- Pistacjowe masło do ciała Eveline Amazing Oils
- Naturalny Olej Inca Inchi Etja
- Olej Inca Inchi Paese
- Multiregenerujący krem do stóp AA
- Multibalsam do pielęgnacji ciała AA
- Intensywna maska Schwarzkopf Ultime Omega Oil
- Peeling nawilżający do twarzy Nacomi
- Malinowy mus odżywczy do ciała Nacomi
Znacie ten peruwiański olej? Stosowaliście któryś z tych produktów?
Ogólne informacje o olejach znajdziecie w poście Oleje i olejki wykorzystywane w kosmetykach.
XO Dżo
Post częściowo opiera się na informacjach podanych w artykule:
C. Fanali i inni. 2011.Chemical characterization of Sacha Inchi (Plukentia volubilis L.) Oil, J. Agric. Food Chem., 59 (24), 13043.