[dropcap_large]W[/dropcap_large]rażliwa cera rządzi się swoimi prawami. Jej delikatność i reaktywność na wiele czynników bywają uciążliwe w codziennym życiu. Pielęgnacja takiej skóry musi być perfekcyjnie dopasowana, troskliwa i systematyczna. Nietrudno popełnić błędy, które w mgnieniu oka ujawniają się na twarzy w postaci zaczerwienień, swędzących miejsc, pajączków i krostek. Jak tego uniknąć?
Jeśli posiadasz cerę wrażliwą, która jest podatna na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne, wyeliminuj z życia kilka szkodzących nawyków. Za takie zmiany skóra na pewno podziękuje Ci lepszym wyglądem, a Ty odzyskasz dawno zapomniany komfort.
Z jakimi błędami czy nawykami popełnianymi w pielęgnacji cery delikatnej należy walczyć?
MYCIE TWARZY WODĄ I MYDŁEM
Twój wieczorny rytuał oczyszczający kończy się na demakijażu i umyciu twarzy wodą i mydłem? Niewybaczalny błąd – Twoja skóra w końcu straci cierpliwość i wybuchnie (nie dosłownie ;))! Można to wybaczyć tylko w przypadku wody przegotowanej, destylowanej lub niskozmineralizowanej mineralnej lub źródlanej, a mydła z superdelikatnymi substancjami myjącymi. Zwykle jednak używamy kranówki. A przecież ta jest chlorowana – w połączeniu z mocnym surfaktantem może ekspresowo podrażnić cerę i wywołać niekomfortowe uczucie ściągnięcia.
Zamiast tego stosuj wyjątkowo łagodne płyny (np. micelarne) o neutralnym pH – unikaj w takich produktach SLS, SLES, alkoholu denat., substancji zapachowych, barwników, czyli wszystkich składników potencjalnie drażniących i wysuszających.
STOSOWANIE MOCNEGO PEELINGU MECHANICZNEGO
Pamiętaj – silny eksfoliant z drobinkami jest Twoim wrogiem. Ziarenka peelingu złuszczają martwy naskórek w sposób mechaniczny, co często wiąże się z mocnym tarciem. A stąd już niedaleka droga do podrażnień i zaczerwienień.
Co jest Twoim sprzymierzeńcem? Zamiast peelingów drobno- i gruboziarnistych wybieraj enzymatyczne. To produkty, których siła złuszczająca tkwi w enzymach roślinnych, np. papainie z papai czy bromelainie z ananasa. Taki eksfoliant stosuj raz na tydzień, a w przypadku nadreaktywnej cery – nawet raz na dwa tygodnie.
[edsanimate_start entry_animation_type= „fadeIn” entry_delay= „0” entry_duration= „0.5” entry_timing= „linear” exit_animation_type= „” exit_delay= „” exit_duration= „” exit_timing= „” animation_repeat= „1” keep= „yes” animate_on= „scroll” scroll_offset= „30” custom_css_class= „”][edsanimate_end]CZĘSTA ZMIANA KOSMETYKÓW NA NOWE
Ogranicz ciągłe kupowanie co rusz nowych preparatów pielęgnacyjnych. Jeśli Twoja skóra dobrze toleruje kilka kosmetyków, to jej wystarczy. Wiadomo, że chcesz poznać jak najwięcej nowinek i superpopularnych produktów, ale nie zapominaj o swojej skórze.
Częste zmienianie specyfików poskutkuje zmniejszeniem jej odporności, a także zwiększa ryzyko pojawienia się reakcji uczuleniowych, zaczerwienień i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Postaw na minimalizm w pielęgnacji. Znajdź kilka kosmetycznych ulubieńców i trzymaj się ich tak mocno, jak niegdyś mamusinej spódnicy. 😉
BRAK TESTU PRZED UŻYCIEM NOWEGO KOSMETYKU DO TWARZY
W przypadku reaktywnej i wrażliwej cery ważne jest, by każdy nowy preparat sprawdzić pod kątem alergiczności i możliwości wywołania podrażnień.
Dlatego przed pierwszą aplikacją przetestuj kosmetyk (dotyczy to również hipoalergicznego – to nic, że producent go tak nazwał) na skórze na większej powierzchni. Może to być przedramię. Obserwuj to miejsce przez 48 godzin. Jeśli nie pojawią się na nim zaczerwienienia bądź podrażnienia, możesz zastosować preparat na cerę. Tak czy inaczej – patrz punkt powyżej (Częsta zmiana kosmetyków).
ZBYT GORĄCE PRYSZNIC/KĄPIEL
Uwielbiasz ciepłe kąpiele? Kochasz przebywać w kabinie prysznicowej, w której aż kipi od pary wodnej utworzonej z gorącej wody? Jeśli masz cerę wrażliwą i reaktywną, taka pielęgnacja jest zakazana (z drobnymi wyjątkami, kiedy jest naprawdę zimno, a Ty musisz się rozgrzać).
[edsanimate_start entry_animation_type= „fadeIn” entry_delay= „0” entry_duration= „0.5” entry_timing= „linear” exit_animation_type= „” exit_delay= „” exit_duration= „” exit_timing= „” animation_repeat= „1” keep= „yes” animate_on= „scroll” scroll_offset= „40” custom_css_class= „”][edsanimate_end]CHEMICZNE FILTRY UV
Twoja skóra jest tak delikatna, jak skóra dziecka. A taki naskórek chronimy wyłącznie produktami z filtrami mineralnymi (fizycznymi), czyli z dwutlenkiem tytanu lub tlenkiem cynku. To składniki, które nie wnikają w skórę, ale pozostają na jej wierzchniej warstwie, zabezpieczając ją przed szkodliwością promieni słońca. Filtry chemiczne są wchłanialne, przez co zwiększają podatność naskórka na podrażnienia.
CZĘSTE STOSOWANIE KOSMETYKÓW Z OLEJAMI MINERALNYMI
Wśród tego rodzaju preparatów narosło wiele kontrowersji. Uważa się, że oleje mineralne działają niekorzystnie na skórę. To wszystko zależy od przypadku. To substancje, które tworzą na naskórku warstwę okluzyjną chroniącą go przed czynnikami zewnętrznymi.
Dobrze sprawdzają się więc stosowane sporadycznie zimą. Jednak w pielęgnacji cery wrażliwej warto mieć do niech dystans i nie stosować ich zbyt często. Oleje mineralne „rozleniwiają” skórę, zabezpieczając ją przed środowiskiem zewnętrznym, co skutkuje jej jeszcze większym uwrażliwieniem na bodźce.
Wniosek jest jeden: stosujmy kosmetyki z olejami mineralnymi z rozwagą, jeśli naprawdę musimy, ale też nie nazywajmy ich złem wcielonym, bo czasem potrafią pomóc. 😉
Co jeszcze byście dodali?
XO Dżo
Ciekawy post warto czytac takie porady
Dziękuję;)
Genialny artykuł i świetne porady 🙂 Na pewno je wykorzystam 🙂
Z niektórych rzwczy nie da się zrezygnować jak np..z ciepłej/gorącej kąpieli:(
To, prawda, szczególnie jesienią i zimą jest to bardzo trudne. Jeśli nie możemy przeżyć, bez ciepłej kąpieli, pamiętajmy, by nie przekraczała 15 minut. 😉
ostatnio kupiłam kosmetykiPat&Rub – już dawno chciałam spróbować te kosmetyki, polecam jak najbardziej, bo są naprawde dobre
Czasami zbyt agresywnie traktujemy skórę. Ta wrażliwa potrzebuje specjalnego traktowania – polecamy np. peeling azelainowy, witaminę C. Polecamy takie marki jak Mediderma lub Dermaquest