Bakuchiol – kosmetyczny hit! Czy to godny roślinny zamiennik retinolu?
[dropcap_large]T[/dropcap_large]ajemniczy bakuchiol – na pewno już gdzieś zetknęliście się z tym słowem. Bombardowane są nimi czasopisma, artykuły w internecie (i ja dokładam swoją cegiełkę :)), sklepowe półki. Uważa się go za wspaniały botaniczny zamiennik retinolu, równie skuteczny. Co warto o nim wiedzieć?
- Skąd pochodzi i jak pozyskuje się bakuchiol?
- Właściwości bakuchiolu – zalety w działaniu
- Bakuchiol – do jakiej skóry?
- Podobieństwa i różnice bakuchiolu i retinolu
- Kosmetyki z bakuchiolem
Skąd pochodzi i jak pozyskuje się bakuchiol?
Bakuchiol izoluje się z roślin Psoralea coryfolia (potocznie Babchi/Bakuchi/Ba Gu Zhi) oraz Otholobium pubescens. Do pozyskania substancji wykorzystuje się głównie ich liście i nasiona. Rośliny porastają tereny Azji, Ameryki Południowej, Afryki i Europy. Są więc szeroko dostępne. Otholobium pubescens od setek lat wykorzystuje się w medycynie peruwiańskiej, a Psoralea coryfolia – w ajurwedyjskiej i chińskiej, gdzie są traktowane jako źródło środków przeciwzapalnych oraz pomocnych w leczeniu różnych chorób skóry, między innymi egzemy.
Właściwości bakuchiolu – zalety w działaniu
Od miesięcy ten roślinny retinoid nie schodzi z ust ekspertów, kosmetologów i miłośników pielęgnacji. Co go wyróżnia? Dlaczego coraz częściej producenci kosmetyków (szczególnie naturalnych) zastępują nim retinol?
Główne właściwości tej substancji:
- pomaga w walce z trądzikiem, działając antybakteryjnie – hamuje rozwój takich bakterii i grzybów, jak Pseudomonas acnes, Candida czy Staphylococcus aureus i epidermidis i zapobiega ich ponownemu pojawianiu się;
- działa jak delikatny peeling, złuszczając martwe komórki naskórka;
- zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe;
- zmniejsza widoczność przebarwień skórnych i zaczerwienień, ujednolicając koloryt cery;
- działa silnie przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco, zwiększając liczbę fibroblastów w skórze, czyli komórek, które odpowiadają za produkcję włókien kolagenowych i elastynowych;
- łagodzi podrażnienia i działa kojąco;
- pomaga w łagodzeniu skutków niekorzystnego działania promieni słonecznych, uodparnia na nie skórę, a także niweluje aktywność wolnych rodników.
Bakuchiol – do jakiej skóry?
Tej substancji mogą w zasadzie używać wszyscy. Nie wykazuje skutków ubocznych w działaniu, nie powoduje podrażnień i fotouczuleń. W szczególności sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej – wyraźnie poprawi jej wygląd, sprężystość i koloryt. Pomoże w wygładzeniu zmarszczek, zwiększy elastyczność tkanki i zmniejszy widoczność przebarwień i zaczerwienień.
Bakuchiol polubią także osoby ze skórą wrażliwą i reaktywną, która reaguje na wiele składników kosmetycznych, w tym retinol. Jest na tyle łagodny i delikatny, że nie wywołuje podrażnień i nie alergizuje. Z tego też względu może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży i matki karmiące.
Ze względu na silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, jest przydatny w walce z trądzikiem, zarówno młodzieńczym, jak i u dorosłych. Niweluje patogeny wywołujące choroby skóry i zapobiega pojawianiu się nowych. Pomoże także w zbalansowaniu wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Bakuchiol to zatem świetne remedium dla skóry trądzikowej, problematycznej, mieszanej i tłustej.
Podobieństwa i różnice retinolu i bakuchiolu
Bakuchiol łączy wiele z retinolem. Obie substancje działają przeciwzmarszczkowo, przeciwtrądzikowo, antyoksydacyjnie i odmładzająco. Różni je jednak kilka istotnych cech – w przeciwieństwie do retinolu, bakuchiol nie wykazuje właściwości fotouczulających (może być zatem stosowany latem), nie powoduje podrażnień oraz może być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące i osoby o bardzo wrażliwej skórze. To dobra alternatywna, szczególnie dla miłośników naturalnej pielęgnacji.
Miejmy jednak na uwadze, że bakuchiol nie jest tak szeroko przebadany, jak retinol. Nie znamy jeszcze jego wad i skutków jego długotrwałego stosowania. Jak ze wszystkim, także z nim zachowajmy umiar i roztropność. 😉
Bakuchiol – kosmetyki, które mają go w składzie
Ta substancja ze względu na swoją ogromną popularność znajduje się w formułach wielu kosmetyków. Bakuchiol to jeden ze składników popularnego serum odbudowującego Bielenda BioRetinol Effect, jak i całej gamy produktów z tej serii. Gdzie jeszcze go znajdziemy? Jeśli szukasz kosmetyków z bakuchiolem, poniżej umieściłam listę wartych uwagi preparatów.
- Krem do skóry trądzikowej Bioderma Sebum Global
- Serum liftingujące Iossi Amarantus
- Krem odżywczy Resibo Dream Cream
- Serum Promienna skóra tołpa authentic
- Rewitalizujący krem pod oczy Banda Eco Friendly Care
- Przeciwzmarszczkowy płyn micelarny OnlyBio Bakuchiol & Skwalan
Używacie kosmetyków z bakuchiolem? Jakie polecacie?
XO Dżo