Zatem zapraszam na 17 filmowych propozycji idealnych do obejrzenia w ciepłym łóżeczku z kubkiem gorącej herbaty. 😉 Pamiętajcie, że to subiektywna lista: filmy na jesienną chandrę lub do obejrzenia w czasie choroby.
Jesień to czas drastycznej zmiany pogody, a w związku z tym, nasilenia się różnych choróbsk. Niestety coś o tym wiem. Przez pewien czas nie było żadnej aktywności na blogu – miałam ogrom czasu dla siebie, ale nie miałam na nic siły. Na pewno dobrze to rozumiecie. Grypa, wirusy, przeziębienie, chandra czy przesilenie jesienne potrafią wypędzić z nas całą energię.
Podczas takich chwil najlepsze połączenie to: ciepły kocyk, herbata z miodem i dobry film. I właśnie na ten ostatni temat będzie poświęcony dzisiejszy post. Przedstawię Wam kilka ciekawych produkcji, które, oczywiście moim zdaniem, doskonale nadają się na jesienne dni. W zestawieniu większą część zajmują filmy romantyczne – komediowe lub łagodne dramaty, zwykle z happy endem. Miłośnicy akcji – wybaczcie. 🙂
Są tu również ekranizacje dość lekkie w odbiorze, niewymagające myślenia – z wiadomych względów. Ale uwaga! – znajdzie się też kilka pozycji uznawanych za prawdziwe wyciskacze łez! Przed ich seansem koniecznie zaopatrzcie się w kilka paczek chusteczek higienicznych. W czasie chandry mam często ochotę dać upust takim emocjom, stąd w zestawieniu kilka smutnych filmów.
1/ TO WŁAŚNIE MIŁOŚĆ (LOVE ACTUALLY) 2003
Ten film to zbiór kilku historii miłosnych mieszkańców Londynu. Niektóre się ze sobą przeplatają. Magii dodają zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Myślę, że nie trzeba przybliżać tej produkcji nikomu – jest na pewno wszystkim dobrze znana. Film zyskał tak wielki sukces, że po wielu latach nasi rodzimi twórcy zainspirowali się nim, tworząc Listy do M. W sieci można także obejrzeć krótką kontynuację To właśnie miłość – Red Nose Day Actually.
2/ DZIENNIK BRIDGET JONES (BRIDGET JONES’S DIARY) 2001
Ekranizacja książki Helen Fielding. Najpierw przeczytałam powieść, dopiero potem zabrałam się za film. Byłam wtedy jeszcze nastolatką. Do produkcji wracałam kilka razy po latach – i zawsze mnie bawiła! To zabawna opowieść o dość nietypowej kobiecie, która ma więcej przygód i wpadek niż ja podczas całego swojego życia. Bridget jest tak urocza, że rozkochuje w sobie dwóch przystojniaków – który z nich wygra walkę o jej serce? Sądzę, że na pewno znacie ten film, a role Renée Zelweger czy Colina Firtha na długo zapadają w pamięć.
3/ HOLIDAY (THE HOLIDAY) 2006
Kolejna propozycja filmu, którego fabuła rozgrywa się w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Dwie kobiety na pewien czas zamieniają się domami by odpocząć od facetów. Traf chciał, że niestety poznają kolejnych. Jednak to wydarzenie i spotkanie nowych mężczyzn zmienia życie bohaterek o 180 stopni. To ciepła, przyjemna i urocza komedia – idealna na chłodne jesienne wieczory!
4/ NARZECZONY MIMO WOLI (THE PROPOSAL) 2006
Tym razem bardziej lekka komedia. Margaret (Sandra Bullock) – Kanadyjce – grozi wydalenie z kraju, w którym żyje – USA. Aby otrzymać amerykańskie obywatelstwo, opowiada swoim szefom, że wychodzi za mąż… za asystenta (Ryan Reynolds), którego tak naprawdę nie za bardzo zna i lubi. Współpracownicy muszą teraz udawać zakochanych. Typowe dla amerykańskich komedii – mimo to, ta jest wyjątkowo zabawna, romantyczna i bardzo przyjemna!
5/ BRZYDKA PRAWDA (THE UGLY TRUTH) 2009
Ta komedia to według mnie świetny rozweselacz na jesienną chandrę! 100% dobrego humoru, doskonała gra aktorska – zobaczymy tu Katherine Heigl i Geralda Butlera – oraz przyjemna fabuła. Film to zetknięcie szowinistycznego podejścia Mike’a z nieco feministycznym nastawieniem Abby.
6/ JAK STRACIĆ CHŁOPAKA W 10 DNI (HOW TO LOSE A GUY IN 10 DAYS) 2003
Uwielbiam, kiedy w jednym filmie pojawiają się razem Kate Hudson i Matthew McConaughey. To niejedna produkcja, w której grają parę początkowo się nieznosząca, a końcowym efekcie nie potrafiącą bez siebie żyć. Jak stracić chłopaka w 10 dnito dosłownie przezabawna komedia pełna miłych dokuczliwości ze strony obu bohaterów. Dzięki tym drobnym występkom rodzi się prawdziwe uczucie. Warto obejrzeć – szczególnie, gdy złapie nas jesienna chandra lub przesilenie.
7/ MOULIN ROUGE! (MOULIN ROUGE!) 2001
Lubicie musicale? Ja uwielbiam. A te najlepiej się ogląda, kiedy leży się w wygodnym łóżku, pod pierzynką, i pije cieplutką herbatę lub gorącą czekoladę. Moulin Rogue! to na pewno dobrze znana wszystkim produkcja, w której dominują przepiękne piosenki – covery znanych hitów. To także doskonała gra aktorska Nicole Kidman i Ewana McGregora. Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale w tym filmie pojawił Polak – Jacek Koman. Grał rolę narkoleptycznego Argentyńczyka.
8/ ZANIM SIĘ POJAWIŁEŚ (ME BEFORE YOU) 2016
Pamiętam, że w dniu, w którym byłam na nim w kinie, polska drużyna piłkarska rozgrywała ważny mecz chyba z Niemcami. Ja jednak wolałam obejrzeć tę produkcję. I nie żałuję! Ryczałam jak bóbr. Zachwyciła mnie wspaniała gra Matki Smoków – Emilii Clarke. Stworzyła przeuroczą postać, której nie da się nie lubić. Do tego filmu koniecznie trzeba przygotować chusteczki!
9/ TRZY METRY NAD NIEBEM (TRE METRI SOPRA IL CIELO – WŁOCHY /TRES METROS SOBRE EL CIELO – HISZPANIA) 2004 / 2010
Powstały dwie wersje filmu – włoska i hiszpańska. Nie wiem, która jest lepsza. Produkcje te doczekały się również kontynuacji – Tylko ciebie chcę (Ho voglia di tepo włosku i Tengo ganas de ti). Wróćmy jednak do pierwszej części. Historia opowiada rozwijanie się uczucia pomiędzy młodą i delikatną dziewczynę z dobrego domu – Babi – oraz buntownikiem, ryzykantem i wielbicielem ekstremalnych przeżyć – Hache (we włoskiej produkcji to Step). Przepiękny film. Idealny na jesienny wieczór.
10/ ZA WCZEŚNIE UMIERAĆ (DYING YOUNG) 1991
Trochę dołujący film, ale warty obejrzenia. Ta dość stara produkcja przedstawia historię młodego mężczyzny chorego na białaczkę. Zrezygnowany, zmęczony chemioterapią, postanawia ją rzucić i wynająć do pracy pielęgniarkę. Zgłasza się pewna ruda piękność, którą gra Julia Roberts. Między parą rodzi się głębokie uczucie. Jak się kończy film? Zobaczcie sami!
There are no posts to show right now.11/ NIETYKALNI (INTOUCHABLES) 2011
Ten film zna chyba każdy. Ja go obejrzałam chyba już kilkanaście razy. I jeszcze mi się nie znudził! Jest tak uroczy, zabawny i ciepły, że uzależnia. Przepiękna historia – tym razem nie romantyczna, którą warto znać (nawet na pamięć)! Opowieść o narodzinach przyjaźni pomiędzy sparaliżowanym milionerem, a zagubionym chłopakiem z przedmieścia, który ma w swojej kartotece odsiadkę.
12/ MIĘDZY WIERSZAMI (THE WORDS) 2012
Rory (Bradley Cooper) od zawsze marzył o wielkiej karierze pisarza. Pewnego dnia, pewne wydarzenie, zbliża go do zyskania sławy. Mężczyzna staje się gwiazdą. Ciekawe jest jednak to, w jaki sposób zdobył sukces i jakie będą tego konsekwencję. Naprawdę polecam ten film – jest zaskakujący, magiczny i wzruszający.
13/ LEPIEJ PÓŹNO NIŻ PÓŹNIEJ (SOMETHING’S GOTTA GIVE) 2003
Komedia puszczana jest w telewizji chyba kilka razy w roku. Za każdym razem bez wahania oglądam ten film. Uwielbiam kreacje Diane Keaton i Jacka Nickolsona. Dzięki tej produkcji mój humor szybko ulega poprawie. To doskonała komedia na jesienną chandrę.
14/ ZA JAKIE GRZECHY, DOBRY BOŻE? (QU’EST-CE QU’ON A FAIT AU BON DIEU?) 2014
Tę komedię obejrzałam kilka razy. Nie jest może górnolotna, jednak potrafi poprawić nawet najgorszy humor. To opowieść o rodzinie. Ojciec wydaje za mąż swoje córki – każda ma męża innej wiary. Nadchodzi czas na ostatnią z nich – ta ogłasza, że wychodzi za katolika. Jest jednak pewien haczyk. Jaki? Dowiecie się w filmie! Jest naprawdę megazabawnie! Ten film to seria śmiesznych sytuacji, które gdzieś dalej kryją pouczające wartości.
15/ JEDEN DZIEŃ (ONE DAY) 2011
Kiedy przeczytałam książkę, wiedziałam, że muszę również zobaczyć ekranizację. Choć nie lubię tego robić. Gdy już zrobię jedno – przeczytam książkę lub obejrzę film – nie lubię robić tego drugiego. Często adaptacja literatury jest nieudana, a gdy z kolei jako pierwsze zobaczy się produkcję, to powieść czyta się już z narzuceniem postaci z ekranizacji. Jednak w tej propozycji i jedno, i drugie jest wspaniałe. I bardzo wzruszające. To opowieść o przyjaźni, która w końcu owocuje w miłość.
16/ GWIAZD NASZYCH WINA (THE FAULT IN OUR STARS) 2014
Dwoje nastolatków poznaje się na spotkaniu grupy wsparcia. Hazel ma raka tarczycy, a były koszykarz – Gus – przeszedł amputację nogi. Między nastolatkami rodzi się głębokie uczucie. Film jest niezwykle przejmujący, wzruszający i piękny. Polecam go nie tylko tej młodszej widowni.
17/ SZKOŁA UCZUĆ (A WALK TO REMEMBER) 2002
Jest to ekranizacja jednej z wielu książek Nicolasa Sparksa. Większość dzieł tego pisarza doczekało się wielu adaptacji (między innymi List w butelce czy Pamiętnik). Wszystkie pozycje literackie, jak i ekranizację gorąco polecam na jesienne wieczory. Ja jednak wybrałam jeden z pierwszych filmów bazujących na powieściach Sparksa, który obejrzałam. Szkoła uczuć opowiada historię dwóch młodych ludzi – grzecznej i dobrze wychowanej córki pastora – Jamie – oraz mniej poukładanego, ale popularnego w szkole, Landona.
Jak Wam się podobają moje propozycje filmowe? Ile z nich i które już obejrzeliście? Które z tych produkcji są Wam najbliższe i uwielbiacie do nich wracać? Chętnie się dowiem! A może macie jeszcze jakieś inne propozycje, które idealnie pasują do jesiennej aury?
Dżo
Zbliża się zima, czyli czas komedii romantycznych i romansów. Na pewno przyda mi się mały spis 🙂